Najczęściej zadawane pytania

rozrod2.jpg

Najczęściej zadawane pytania

  • Jak przygotować mojego psa/kota do zabiegu kastracji?

Zabieg kastracji nie wymaga przygotowania innego niż pozostałe rutynowe zabiegi chirurgiczne. 12 godzin przed zabiegiem należy zabrać zwierzęciu miskę z jedzeniem i pozostawić jedynie wodę. U psów młodych zalecamy wykonanie podstawowego badania krwi, a w przypadku zwierząt starszych jest ono niezbędne. Zarówno wyniki morfologii krwi jak i biochemii są ważne, jeśli zostały wykonane nie wcześniej niż tydzień przed zabiegiem. Można wykonać je także przed samym zabiegiem.

  • Kiedy najlepiej wykonać zabieg kastracji u mojej suczki?

Zabiegi kastracji wykonuje się u suki, która jest w fazie ciszy hormonalnej, czyli co najmniej dwa miesiące od zakończenia cieczki i nie później niż miesiąc przed przewidywanym terminem następnej cieczki.

  • Kiedy najlepiej wykonać zabieg kastracji u mojej kotki?

Podobnie jak u suczki, kotki kastrujemy po rui. 

  • Kiedy wykonać zabieg kastracji u samca?

W przypadku samców, zarówno psów jak i kocurów, nie ma konkretnych wskazań kiedy taki zabieg należy wykonać. Jeśli chodzi o młodego samca, to zabieg należy wykonać po zakończeniu okresu wzrostu.

  • Czy kastracja rozwiąże problem agresji u mojego psa?

Zabieg kastracji samca zapobiega niechcianym miotom oraz ogranicza problem związany z włóczęgostwem. Zabieg ten powinien również rozwiązać problemy z agresją, szczególnie, jeśli nasila się w obecności suczki w cieczce i, gdy jest nakierowana na inne samce. W przypadku, gdy przejawy agresji mają podłoże lękowe zabieg chirurgicznej kastracji może pogłębić ten problem. W takim przypadku zalecamy konsultację z behawiorystą oraz kastrację chemiczną, która jest odwracalna, a pozwoli nam zobaczyć, czy niepożądane zachowania przybiorą na sile.

  • Czy mój pies przytyje po kastracji?

Nadwaga jest częstym problemem występującym u zwierząt poddanych zabiegowi kastracji. Jednak przy odpowiednim doborze karmy i jej dziennej dawki oraz optymalnej ilości ruchu nie musi ona wystąpić. Należy pamiętać, że jest to jedynie skłonność do przybierania na wadze i to od właścicieli zależy czy nasi czworonożni przyjaciele przytyją po zabiegu kastracji, czy też ich waga się nie zmieni.

  • Przed czym chroni zabieg kastracji suki/kotki?

Podstawowym efektem zabiegu jest zapobieganie niechcianym miotom. Dodatkowo, co najważniejsze, zabieg kastracji chroni przed wystąpieniem ropomacicza, nowotworów jajników, macicy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów pochwy i listwy mlecznej.

  • Czy po zabiegu kastracji muszę zostać z psem/kotem w domu?

Pierwsza doba po zabiegu chirurgicznym zawsze jest obarczona ryzykiem ze względu na znieczulenie jak i na sam zabieg chirurgiczny. Ważne jest, by po odebraniu psa/ kota ze szpitala nie zostawiać go samego w domu i być wyczulonym na ewentualne objawy, które wymienił lekarz podczas wydawania zwierzęcia. Pomimo tego, iż wydane zwierzę było przytomne, to nadal znajduje się ono pod wpływem leków znieczulających, co może powodować zaburzenia koordynacji (np. zwierzę może zrobić sobie krzywdę podczas próby wskakiwania na meble). Dlatego należy zapewnić mu spokój oraz  bezpieczne i wygodne posłanie, a w razie potrzeby okryć kocem. W kolejnych dniach można zostawić zwierzę same w domu, ale tylko i wyłącznie z założonym kołnierzem lub fartuszkiem chroniącym ranę przed lizaniem.