Najczęściej zadawane pytania

rozrod2.jpg

Najczęściej zadawane pytania

  • Kiedy najlepiej pokryć krowę?

Krycie, oczywiście, powinno odbywać się w rui. Od momentu zaobserwowania jej pierwszych objawów otwiera się kilkunastogodzinne okienko, w którym można przeprowadzić inseminację. Należy pamiętać, że kryte powinny być samice zdrowe o odpowiednio rozwiniętym układzie rozrodczym.

  • Czy można zsynchronizować kilka sztuk tak, by pokryć je razem?

Nasi lekarze dysponują możliwościami indukcji i synchronizacji rui. W tym celu wykorzystywane są preparaty hormonalne o działaniu zbliżonym do naturalnych hormonów produkowanych przez samice. Synchronizacja, szczególnie w dużych stadach, może ułatwić planowanie wycieleń, tym samym ułatwiając organizację rozrodu i pracę całej fermy.

  • Od czego zależy koszt inseminacji?

Koszt inseminacji zależy przede wszystkim od ceny nasienia, na tę natomiast składają się cechy użytkowe samca, jego rasa, czy rodzaj wykorzystanego nasienia (np. seksowane). Koszt inseminacji może wzrosnąć także w związku ze sposobem przygotowania krowy do inseminacji (ruja naturalna/indukowana). Do kosztu należy dodać również usługę – szczegóły w cenniku.

  • Czy po ciężkim porodzie można ponownie kryć krowę?

Wszystko zależy od przebiegu ciężkiego porodu. Najczęściej nie ma przeciwwskazań do ponownego krycia. Czasami jednak zmiany w kanale rodnym po ciężkim porodzie są na tyle poważne i nieodwracalne, że kolejna inseminacja jest niewskazane. Dlatego też każdy indywidualny przypadek warto skonsultować z lekarzem weterynarii.

  • Dlaczego krowa nie pokazuje rui?

Przyczyn braku rui może być wiele. Do najczęstszych należą błędy żywieniowe, osłabienie spowodowane chorobami, czy zatrzymanie aktywności jajników przez twory patologiczne takie jak cysty jajnikowe. Przed próbą przywrócenia cykliczności każdą krowę należy zdiagnozować tak, by jak najdokładniej określić przyczynę zaburzenia.

  • Czy, jeśli krowa pokaże ruję po kryciu, nadal może być cielna?

Tak, może. U krów normalnym zjawiskiem jest wystąpienie rui w ciąży. Wiąże się z wysokimi poziomami hormonów i zmianami ich stężeń w pierwszych miesiącach po inseminacji. Jeśli krowa po kryciu wykaże objawy rujowe, nadal dobrze byłoby podstawić ją do badania lekarskiego przy najbliższej okazji. 

  • Kiedy najwcześniej można zbadać ciążę u krowy?

Metodami bezpośrednimi, w tym badaniem z wykorzystaniem USG, ciążę u krowy zbadać można począwszy od 25 po inseminacji. Istnieją metody pośrednie, które wykorzystać można wcześniej, jednak, przez wzgląd na ich cenę, są stosowane wyjątkowo.