Bank Komórek Somatycznych, Gamet Kota Domowego i Dzikich Kotowatych

bank_nasienia_logo.jpg

Bank Komórek Somatycznych, Gamet Kota Domowego i Dzikich Kotowatych

Częścią Wrocławskiego Banku Nasienia Zwierząt Towarzyszących oraz Dzikich jest unikatowy w Europie Środkowo-Wschodniej Bank Komórek Somatycznych i Gamet Kota Domowego i Dzikich kotowatych. Bank został utworzony w 2015 roku we współpracy z UR Kraków i Fundacją Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie).

Celem działalności Banku jest pozyskiwanie oraz kriokonserwacja gamet (plemników i komórek jajowych) a także komórek somatycznych ( fibroblasty) od kota domowego i dzikich kotowatych. W Banku obecnie znajdują się próbki pobrane od 42 osobników dzikich kotowatych reprezentujących 15 gatunków (rodzime: żbik i ryś euroazjatycki, a także egzotyczne: karakal, jaguarundi, serwal, ocelot, chaus, kot arabski, kot argentyński, tygrys, manul, lampart chiński, gepard, pantera śnieżna, lew afrykański), w tym próbki pobrane od dzikich kotowatych na Ukrainie.

Dzięki współpracy z ogrodami zoologicznymi i prywatnymi hodowcami w Polsce i na Ukrainie, tworzymy rezerwy genetyczne zagrożonych gatunków, co  ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska. Zakonserwowany materiał może być wykorzystany w celu ratowania zagrożonych gatunków poprzez otrzymanie kociąt metodami biotechnik rozrodu, takich jak sztuczna inseminacja, zapłodnienie in-vitro czy klonowanie somatyczne.

Jesteśmy też jedynym ośrodkiem w Polsce i jednym z niewielu w Europie, który zajmuje się mrożeniem nasienia kocurów i inseminacją kotek – Zespołowi udało się w 2017 roku uzyskać pierwszy w Polsce miot kociąt po sztucznej inseminacji. Dzięki temu hodowcy kotów dostali dostęp do tych samych narzędzi, z jakich od lat korzystali hodowcy psów, co pozwala podnieść standard prowadzenia hodowli na światowy poziom. 

W Banku Komórek Somatycznych, Gamet Kota Domowego i Dzikich Kotowatych znajduje się:

- 527 milionów fibroblastów, które pochodzą od 12 gatunków dzikich kotowatych, w tym dwóch podgatunków rysia (Lynx lynx), a także od 8 ras kota domowego.

- 225 oocytów pochodzących od czterech gatunków dzikich kotowatych oraz kota domowego.

- 2913,6 milionów plemników pochodzących od 7 gatunków dzikich kotowatych, zamrożonych łącznie w 113 słomkach.